Przetwory owsiane kontra cholesterol!

Obniż swój cholesterol jedząc… owies!

oats-701299_640

 

To nie żart, a fakt potwierdzony naukowo. Badania dowodzą, iż włączenie produktów owsianych do codziennej diety pomaga obniżyć stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji cholesterolu LDL oraz trójglicerydów we krwi. Jak to możliwe?

Rola błonnika rozpuszczalnego

Błonnik, inaczej włókno pokarmowe, to grupa substancji pochodzenia roślinnego. Źródłem błonnika w naszej codziennej diecie są: zboża, warzywa i owoce. Spośród zbóż najwyższą zawartością błonnika pokarmowego odznacza się właśnie owies. W jego ziarnach znajdziemy przeciętnie 32% włókna roślinnego, płatki dostarczą nam 16% tego składnika, w tym 8% tzw. frakcji rozpuszczalnej.  Zawartym w niej β-glukanom przypisuje się szczególnie korzystny wpływ na organizm człowieka.

Β-glukany owsa kontra cholesterol.

Frakcja błonnika rozpuszczalnego w wodzie wykazuje zdolność do zwiększania lepkości treści pokarmowej. Odpowiedzialne za tą właściwość błonnika β-glukany tworzą w naszych jelitach galaretowatą substancję, która pokrywając śluzówkę jelit stanowi swoistą warstwę ochronną, ograniczającą wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego. Dodatek produktów owsianych do posiłków przyczynia się tym samych do upośledzenia przyswajania cholesterolu ze światła jelita przez organizm.

Mechanizm działania β-glukanów.

Poza zmniejszaniem wchłaniania cholesterolu w przewodzie pokarmowym, β-glukany wykazują także inne działanie przyczyniające się do zmniejszenia stężenia cholesterolu całkowitego we krwi. Jedna z teorii zakłada wzmaganie wydzielania kwasów żółciowych z organizmu pod wpływem działania rozpuszczalnego błonnika owsa. Kwasy te powstają w naszym organizmie na drodze syntezy z cholesterolu. Tym samym, im więcej kwasów żółciowych zostanie z organizmu usuniętych, tym więcej zgromadzonego wcześniej cholesterolu zostanie zużyte na syntezę nowych.

Jak widać włączenie produktów owsianych do Twojej diety może korzystnie wpłynąć na mierzone wartości cholesterolu w surowicy krwi. Jeżeli zmagasz się z problemem dyslipidemii, to produkty owsiane są właśnie dla Ciebie. Co więcej, korzystne oddziaływanie produktów owsianych obserwuje się już przy niewielkich dawkach tego składnika.  Wg Behalla i wsp. dzienna podaż dawki ok. 2 g β-glukanów powoduje obniżenie cholesterolu o 9,5%, Taką dawkę znajdziesz w  2/3 filiżanki płatków owsianych, 1/3 filiżanki otrąb owsianych, 1/2 filiżanki kaszy owsianej.

Warto dodać, że korzystny wpływ na gospodarkę lipidową organizmu to nie jedyne prozdrowotne właściwości owsa i jego przetworów. Wzrost odporności immunologicznej, przeciwdziałanie cukrzycy typu 2 i chorobom nowotworowym, łagodzenie skutków choroby wrzodowej , poprawa kondycji skóry czy utrzymanie szczupłej sylwetki to przykłady szerokiego spektrum oddziaływania przetworów owsianych na nasz organizm. Jak widać spożywanie owsa można uznać za krok w kierunku zdrowia!

Jak włączyć owies i jego przetwory do diety?

Produkty owsiane są na szczęście szeroko dostępne i łatwe w przygotowaniu! Pomysłów na ich wykorzystanie jest bez liku. Z płatków można przygotować poranną owsiankę, lub w postaci musli z dodatkiem orzechów i jogurtu zabrać ze sobą do pracy na drugie śniadanie. Jeśli lubisz owocowe lub zielone smoothie nie wahaj się przyrządzić je z dodatkiem płatków lub otrębów owsianych. Płatki i otręby możesz wykorzystać także do przyrządzenia placuszków (przepis na pyszne placuszki otrębowe LiveDiet24), bądź ciasteczek. A może skusisz się na owsiankę w wytrawnej wersji lub zdecydujesz się zastąpić tradycyjną panierkę do mięs zmielonymi otrębami. Tak jak pisałam pomysłów na wykorzystanie przetworów owsianych w kuchni jest co niemiara. Wystarczy odrobina fantazji 😉

Źródła:

  1. Waszkiewicz-Robak B., Karwowska W., Świderski F.: Beta-glukan jako składnik żywności funkcjonalnej, Bromatologia i chemia toksykologiczna, 2005, 38, 3: 301- 306
  2. Gibiński M.: β-glukany owsa jako składniki żywności funkcjonalnej, ŻYWOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość., 2008, 2 (57): 15-29
  3. Gibiński M., Gumul D., Korus J.: Prozdrowotne właściwości owsa i produktów owsianych, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2005

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie opublikowany

Facebook