Owoce w diecie cukrzyka- jak je ugryźć?

Dieta diabetyka polega na ograniczeniu lub wykluczeniu z diety żywności zawierającej w swoim składzie cukry proste (inaczej węglowodany). Do produktów tego typu zalicza się cukier, miód, słodycze, słodkie napoje, pszenne pieczywo, ale także owoce. Zawarta w owocach fruktoza może powodować niebezpieczny wzrost poziomu cukru we krwi. W jaki sposób możesz temu zapobiegać?

 Wybierz właściwie.

Wychodząc naprzeciw potrzebom diabetyków owoce zostały podzielone na trzy grupy- o małej, średniej i dużej zawartości cukru. Do tej ostatniej, najmniej zalecanej w Twojej diecie, zalicza się m.in. banany, winogrona i śliwki. Ich spożywanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wysokiego poziomu cukru we krwi, dlatego staraj się ograniczyć lub wyeliminować z jadłospisu powyższe gatunki owoców. W diecie cukrzyka nie powinny się znaleźć także suszone owoce oraz owoce w puszkach.

 Konfitury, dżemy, marmolady…

Wpływ cukrów zawartych w owocach na Twój organizm zależy nie tylko od gatunku owocu, ale także od sposobu jego przetworzenia. Gotowanie, pieczenie, a nawet rozdrabniane zmienia w niekorzystny sposób oddziaływanie owoców na wartości glikemii. Chcąc utrzymać prawidłowe wartości cukru we krwi stawiaj na pierwszym miejscu owoce surowe. Jabłka, gruszki, brzoskwinie itp. staraj się zjadać ze skórką.  Jeżeli masz ochotę na dżem lub konfiturę sięgaj po produkty niskosłodzone. Możesz też samodzielnie przygotować przetwory bez dodatku cukru np. metodą janginizacji (szerzej o tej metodzie w jednym z następnych artykułów).

Soki świeżo wyciskane.

Słodzone napoje gazowane, napoje owocowe oraz soki z dodatkiem cukru stanowią istny „zakazany owoc” dla cukrzyków. Ich spożycie wywołuje bowiem gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, co przyczynia się do rozwoju szeregu powikłań. Rosnąca popularność soków ze świeżo wyciskanych owoców (w postaci smoothies i koktajli owocowych dostępnych m.in. w kawiarniach czy też „wyspach” w centrach handlowych) sprawiła, że są one postrzegane jako produkt obowiązkowy dla osób dbających o swoje zdrowie. Pamiętaj jednak, że nawet samodzielnie przygotowany sok będzie źródłem dużej ilości węglowodanów niekorzystnie wpływając na wyrównanie Twojej glikemii. Dlatego staraj się ograniczać lub nawet całkowicie zrezygnuj z ich spożywania.

Ilość, która mi nie zaszkodzi.

Złota reguła racjonalnego spożycia owoców przez cukrzyków zakłada ograniczenie ich ilości do 300 g na dobę. Oznacza to, że dziennie możesz spożyć 2 średniej wielkości owoce np. jabłko i brzoskwinię. Jeden średniej wielkości owoc możesz wymienić na dwa mniejsze, takie jak np. mandarynki lub 1 szklankę drobnych owoców- przykładowo malin. Postaraj się rozłożyć podaną porcję na dwie mniejsze, dzięki temu cukier zawarty w owocach nie spowoduje gwałtownego skoku glikemii.

Jak włączyć owoce do diety?

Nie tylko ilość i rodzaj owoców w diecie mają wpływ na poziomy Twojej glikemii. Ważne jest także odpowiednie wkomponowanie owoców do Twojego codziennego menu. Ograniczenie niekorzystnego wpływu powyższych produktów na wartości poziomu cukru we krwi możesz osiągnąć włączając owoce do głównych posiłków. Dzięki temu błonnik oraz inne składniki pożywienia zminimalizują przyswajanie cukrów w nich zawartych. Pamiętaj! Nie spożywaj owoców jako samodzielnej przekąski. Dobrym pomysłem jest spożycie owoców jako deser tuż po obiedzie lub zjedzenie na śniadanie owsianki z ich dodatkiem.

Dieta cukrzyka wymaga kontroli spożywanej ilości węglowodanów, także tych pochodzących z owoców. Ich rodzaj, ilość oraz pory spożywania powinny być dostosowane do Twojego stanu zdrowia oraz rodzaju stosowanej terapii cukrzycy. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, dotyczące poprawności Twojej diety skonsultuj się ze swoim diabetologiem lub zasięgnij porady wykwalifikowanego dietetyka.

mgr Ewelina Kozłowska

LiveDiet24

Słowa kluczowe: owoce w cukrzycy, dieta cukrzycowa, cukrzyca

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie opublikowany

Facebook